Karykatury – z jakiego powodu opłaca się je wykonywać?

29 Lis

Dla pewnej grupy zainteresowanych ludzi – przesada i po prostu bezsens. Dla innych, których całe szczęście jest dzisiaj znacznie więcej – to po prostu forma żartobliwego i kompletnie zabawnego rysunku, która jest powodem całego wachlarza pozytywnych reakcji. W tym przypadku jest akurat mowa o karykaturze. I nie chodzi w tym przypadku o sezonowe trendy. Choć rzeczywiście, w sezonie letnim, w wielu miejscach w Polsce – sopocki „Monciak”, Kraków, Zakopane – można spotkać artystów karykaturzystów, którzy stworzą z łatwością i chęcią nasze portrety „inaczej”, nie tylko na podstawie zdjęcia, ale też i na żywo. O ile mamy w sobie bardzo dużą cierpliwość. Doświadczonemu karykaturzyście, wykonanie rysunku zajmuje w granicach kwadransa. Szczerze mówiąc w dobie coraz bardziej zarysowanej pogoni za cyfryzacją, multimediami i spłyceniu informacyjnej kultury do „jak najszybciej”, istnienie karykatur jest niezwykle interesującą opozycją do dzisiejszych trendów. Opozycją, która trwa mimo tego, że ludzie już zaczęli tłumnie zdążać w stronę kompletnie odmiennych kanałów w zaspakajaniu swych wizualnych potrzeb. Szczęśliwie wciąż nie brak takich osób, które mają do siebie bardzo duży dystans. Wystarczy nawet wpisać sobie w Google frazę: karykatury na zamówienie, a już liczba wyników może dać bardzo jasny sygnał, że to żadna tam martwa sztuka.

Jest sporo najróżniejszego typu okazji, w których ludzie wręczają karykaturę jako prezent: firmowe imprezy, poważniejsze rocznice, imprezy urodzinowe. A to tylko trzy z całego mnóstwa powodów innego typu, które także świetnie wpisują się w klimat, gdzie karykatury pasują po prostu świetnie. Zresztą, tak mówiąc szczerze i wprost, listę stosownych okazji w naszym odczuciu, ograniczać będzie tylko i wyłącznie twoja wyobraźnia.

Warto pomyśleć nad karykaturami wówczas, gdy mamy styczność ze szczególnymi okazjami. Poza tym, taki podarunek, w przypadku niektórych relacji, nie będzie nawet wymagać szczególnych okoliczności. Dokładnie tak. A w praktyce mamy przecież wiele takich okazji. No i sporo z nas ma też wiele takich osób, które będą zadowolone z takiego obrotu spraw. Trzeba tylko dobrze wyczuć sytuację, trzeba też zapamiętać, żeby nie przesadzić z karykaturą. Choć w przypadku osoby, którą dobrze znamy, będziemy w stanie bez problemu zachować między inteligentnie zrealizowaną karykaturą, a złośliwością.

Comments are closed.